Zen meditacija

zen-meditacijaZen meditacija bazira se na temeljima dubokog prosvjetljenja. Ova meditativna praksa neutralizira sve negativne učinke stresa, djeluje poticajno na zdravlje, emotivno, duhovno i fizičko stanje čovjeka. Zen meditacija tijekom druge polovice dvadesetog stoljeća doživjela je procvat u mnogim slojevima društva. U suštini, zen meditacija ne zahtijeva posebne uvjete, ali u praksi se pokazala kao vrlo učinkovita glede cjelokupnog zdravlja. Svakodnevnim prakticiranjem tehnike zen meditacija od pola sata smanjuje se umor i lakše se premašuju mnogobrojne stresne situacije. Kada govorimo o zen meditaciji, najprije treba imati u vidu četiri osnovne frekvencije rada čovjekovog mozga, a to su: Delta, Theta, Alfa i Beta frekvencije.
Delta frekvencija – stanje dubokog sna;
Theta frekvencija – stanje u kojem osoba ima pristup snovima, intuiciji i psihičkim sposobnostima;
Alfa frekvencija -meditativno stanje u kome je um čovjeka smiren. Ovdje je prisutna percepcija s okolinom u svijetom kao cjelinom. Za alfa valove ili frekvencije poznato je da dolaze iz podsvijesti i javljaju se u gornjem dijelu mozga;
Beta frekvencija – stanje uma gdje je prisutna uporaba svih osjetila.
Tijekom zen meditacije um se nalazi u alfa stanju, dolazi do maksimalnog opuštanja, osjećaja harmonije i sklada, ali i potpunog smirenja.
Za zen meditaciju može se reći da ima vrlo blagotvoran učinak, posebno ukoliko se redovito prakticira. Cilj zen meditacije je u općoj transformaciji. Smatra se da je zen meditacija samo dio početka duhovnog putovanja i pripajanja s božanskim izvorom. Mnoga medicinska istraživanja potvrdila su da prakticiranje tehnike zen meditacija može pomoći kod stanja depresije i anksioznosti. Prakticiranje zen meditacije omogućuje osobi ograničiti djelovanje misli koje donose uznemirenje i napetost.

Zen meditacija

Praktični koraci u radu sa zen meditacijom podrazumijevaju stanje potpunog smirenja uma i vrlo duboke koncentracije. Kroz zen meditaciju dolazi do očišćenja uma, ali i ojačanja duha. Sama zen obuka i praksa podrazumijeva vrijeme intenzivne meditacije. Za razliku od drugih vidova meditacije, zen meditacija naglasak stavlja na pretraživanje onoga što je u nama, odnosno, vodi nas ka određenoj introspekciji svega što je unutra. Također, pravilan položaj sjedenja je vrlo važan u zen meditaciji. Držanje kralježnice mora biti pravo, kako bi disanje bilo duboko. Pravilnim disanjem pojačat će se koncentracija. Mišići lica moraju biti opušteni, jer će to dovesti do većeg oslobađanja od napetosti.
Ovo su samo neke od smjernica koje se koriste u praksi zen meditacije. Svaki učitelj zen meditacije podrobno upoznaje učenike s elementima osnovnog učenja, ali je također važno znati da ova tehnika predstavlja vid usmjerenog prijelaza i procesa u dostizanju prosvjetljenja kroz koncentraciju.

Magicus.info

         
Ocjena: 4.5 / 5 (433 ocjena)
Kliknite ovdje za razgovor uživo